سبد خرید 0

چه دستگاه جوشی بخریم؟

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | جمعه 3 ارديبهشت 1400 در ساعت 13 : 13 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

چه دستگاه جوشی بخریم؟ 

اگر جز افراد فنی باشید حتما این سوال بارها ذهنتان را درگیر کرده که چه دستگاه جوشی بخرم؟

اگر علاقه ی زیادی به کار جوشکاری دارید و البته فردی فنی هستید حتما نیاز دارید یک دستگاه جوش در منزلتان داشته باشید، ولی همیشه این سوال پیش می آید که چه دستگاه جوشی بخریم؟

اینکه شما چه نوع جوشکاری می خواهید!!!! برای انتخاب دستگاه خیلی مهم است. در بازار انواع مختلفی دستگاه جوش کاری وجود دارد. اما انتخاب این دستگاهها رابطه مستقیمی با شغل شما دارد در واقع همخوانی بین دستگاه انتخابی و شغل شما وجود داشته باشد.

جوشکاری تعریف ساده ای دارد: جوشکاری اتصالی است بین قطعات مختلف فلز، زمانی که گرما و حرارات به نقطه ای از فلز میرسد، فلز ذوب شده و به راحتی به یک قطعه فلز دیگر می چسبد و یا به اصطلاح جوش میخورد. این گرما به وسیله یک جرقه الکتریکی و یا به وسیله شعله گاز تولید میشود. قبل از انتخاب دستگاه جوش به نکات زیر توجه کنید زیرا دستگاه جوش خریداری شده باید نیازهای مختلف شما را برطرف سازد.

  1. ابتدا جنس فلز خود را مشخص کنید، نوع جنس بر روی انتخاب دستگاه جوش شما تاثیر گذار خواهد بود. پس ضروری است ابتدا مشخص شود روی چه فلزی قصد انجام جوش دارید؟ (فولاد، آلومینیوم، چدن، تیتانیوم)

چند مثال آماده کردیم که در این زمینه به مخاطبان عزیز کمک می کند. اگر جنس فلز شما فولاد است باید بدانید که فولاد در برابر گرما مقاومت بالایی دارد ولی نتیجه جوش بسیار زیبا و تمیز خواهد بود.

آلومینیوم: این فلز هم در برابر گرما مقاومت بالایی دارد و برای ذوب شدن به گرمای زیادی نیاز دارد.

تیتانیوم: از این فلز گران قیمت در ساخت هواپیماها و دوچرخه سازی استفاده می شود.

چدن: از این فلز در صنعت موتور سیکلت ها و بدنه اتومبیل استفاده می شود که نیاز به شدت جریان خیلی بالایی همچون فولاد ندارد.

  1. بعد از مشخص شدن نوع فلز به شدت جریان دقت کنید. شدت جریان رابطه مستقیمی با ضخامت فلز دارد. هر چقدر فلز ضخامت بیشتری داشته باشد باید شدت جریان بالایی تولید شود. مثلا در ذوب فلزی همچون فولاد نیاز به دستگاهی با توان بالا داریم. البته نیازمند بالا بردن هزینه خرید دستگاه شماست. نوع محلی که جوشکاری انجام می شود نیز به خرید دستگاه جوش کمک می کند. در مصارف خانگی اینورتر تک فاز و در مصارف صنعتی اینورتر سه فاز لازم است.
  2. به مصرف برق دستگاه جوش دقت کنید. مصرف برق در دستگاه جوش اگر پایین باشد یک ویژگی بزرگی محسوب میشود. در دسته بندی دستگاه های جوش اینورترها مصرف برق پایینی دارند و ترانس ها مصرف برق بالایی دارند.

نکته: مصرف برق اگر بالا باشد به سیم کشی های داخل ساختمان آسیب وارد می کند، پس برای خرید دستگاه جوش به مصرف برق دقت لازم را داشته باشید.

  1. پارامتری بر روی همه دستگاه های جوش و یا داخل دفترچه راهنما نوشته شده است که نشان دهنده چرخه عملکرد دستگاه جوش است. این پارامتر نشان دهنده مدت زمانی است که دستگاه جوش قادر می باشد بدون توقف عملیات جوشکاری را ادامه دهد.
  2. به لوازم جانبی که همراه دستگاه جوش به شما ارائه می شود دقت کنید دستگاه جوش خریداری شده باید دارای انبر الکترود گیر و کابل رابط باشدچرا که تهیه کردن این دو قطعه کار آسانی نیست.

و کلام آخر: دوستان عزیز در هنگام خرید دستگاه جوش به ضمانت خدمات پس از فروش و نوع گارانتی دستگاه دقت نمایید. زیرا در هر زمان که دستگاه شما دچار عیب و ایرادی شود در صورت داشتن خدمات پس از فروش مناسب می توانید دستگاه خریداری شده را با کمترین هزینه ممکن تعمیر نمایید.

 

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()